Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Coolpad 10
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Type | Li-Po 5000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Dimensions | 165.7 x 76.5 x 9.1 mm (6.52 x 3.01 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM |
| Weight | 202.8 g (7.16 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
FEATURES
1 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Triple | 16 MP, f/1.5, PDAF 0.3 MP 0.3 MP |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RA |
| Card Slot | microSD |
MISC
2 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Colors | Glazed Black, Seashell White, Science Blue |
| Models | SEA-A0 |
NETWORK
5 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| 2G bands | bands GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | bands HSDPA 2100 |
| 4G bands | bands LTE |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.65 GHz Cortex A53) - China Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) - International |
| Chipset | Mediatek MT6758 Helio P30 (16 nm) - China Mediatek MT6771 Helio P60 (12 nm) - International |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| Single | 8 MP |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 10 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |