Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Cat S53
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Charging | Wireless |
| Type | Li-Po 5500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Dimensions | 171 x 81 x 16 mm (6.73 x 3.19 x 0.63 in) |
| Others | IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 35 min) Drop resistant up to 1.8m MIL-STD-810H compliant Dedicated flashlight |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 320 g (11.29 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.8, (wide) 2 MP, (macro) |
| Features | LED flash |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Colors | Black |
NETWORK
6 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 28, 41, 66, 77, 78 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Kryo 460 & 6x1.8 GHz Kryo 460) |
| Chipset | Qualcomm SM4350 Snapdragon 480 5G (8 nm) |
| GPU | Adreno 619 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | S53 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |