Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Blackview Xplore 1
- Battery:
- 20000
BATTERY
2 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Charging | 55W wired 5W reverse wired |
| Type | 20000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Dimensions | 184 x 83 x 29.5 mm (7.24 x 3.27 x 1.16 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) MIL-STD-810H compliant 170lm dedicated dual LED flashlight |
| Weight | 638 g (1.41 lb) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| Infrared port | Yes |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 7 Secondary display on the back: 2.01 inches, 240 x 296 pixels, panda glass |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~396 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.2 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 700 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.8, (wide), 1/2.0", PDAF 20 MP, f/1.8, (night vision), 1/2.8", 2 infrared night vision lights |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps |
MEMORY
1 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
1 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Colors | Black, Orange |
NETWORK
6 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.6 GHz Cortex-A78 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 (6 nm) |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| OS | Android 15, DokeOS 4.2 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| Single | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/2.76", PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Xplore 1 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |