Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Blackview BV9900E
- Battery:
- 4380
BATTERY
2 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Charging | 15W wired 18W wireless |
| Type | 4380 mAh |
BODY
3 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Dimensions | 156.5 x 78.3 x 14.2 mm (6.16 x 3.08 x 0.56 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Weight | 273 g (9.63 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
4 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~432 ppi density) |
| Size | 5.84 inches, 85.1 cm2 (~69.5% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 48 MP, f/1.8, (wide), PDAF 16 MP, 120˚ (ultrawide) 2 MP, (macro) 0.3 MP, (depth) |
| Video | 4K@30fps, 1080p@60fps |
MEMORY
2 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Colors | Black, Silver |
NETWORK
5 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A75 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6779V/CE Helio P90 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GM9446 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | BV9900E |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |