Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Blackview BV8800
- Battery:
- 8380
BATTERY
2 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Charging | 33W wired, 31% in 30 min, 100% in 90 min Reverse wired |
| Type | 8380 mAh |
BODY
3 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Dimensions | 176.2 x 83.5 x 17.7 mm (6.94 x 3.29 x 0.70 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810H compliant |
| Weight | 367 g (12.95 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
3 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~401 ppi density) |
| Size | 6.58 inches, 104.3 cm2 (~70.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 90Hz, 480 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Quadra | 50 MP, f/1.8, (wide), PDAF 8 MP, f/2.2, 117˚ (ultrawide) 20 MP, f/1.8, (IR camera), 2 IR emitters 2 MP, (depth) |
| Video | 1440p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Colors | Black, Orange, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.05 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek MT6781 Helio G96 (12 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 11, Doke-OS 3.0 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | BV8800 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |