Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Blackview BL6000 Pro
- Battery:
- 5280
BATTERY
2 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Charging | 18W wired Wireless |
| Type | 5280 mAh |
BODY
3 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 166.7 x 81.3 x 12.8 mm (6.56 x 3.20 x 0.50 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM IP68/IP69K dust tight and water resistant (high pressure water jets; immersible up to 1.5m for 30 min) Drop resistant up to 1.5m MIL-STD-810G compliant |
| Weight | 273 g (9.63 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
DISPLAY
4 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Resolution | 1080 x 2300 pixels (~400 ppi density) |
| Size | 6.36 inches, 100.4 cm2 (~74.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 48 MP, (wide), PDAF 13 MP, 125˚ (ultrawide) 0.3 MP |
| Video | 4K@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Internal | 258GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Gray, Silver |
NETWORK
6 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1x |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 66 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / CDMA2000 / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A76 & 4x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 800 (7 nm) |
| GPU | Mali-G57 MP4 |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| Single | 16 MP, f/2.0, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | BL6000 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |