Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Blackview A95
- Battery:
- 4380
BATTERY
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Charging | 18W wired |
| Type | 4380 mAh |
BODY
3 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Dimensions | 163.7 x 75.5 x 8.6 mm (6.44 x 2.97 x 0.34 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 195 g (6.88 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~83.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Triple | 20 MP, f/1.8, (wide), PDAF other unspecified cameras |
| Video | 1080p@30fps, HDR |
MEMORY
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM UFS 2.1 |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Colors | Black, Gold, Blue |
NETWORK
5 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 - EU HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - USA |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 - EU 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 25, 26, 28, 41, 66 - USA |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.1 GHz Cortex-A73 & 4x2.0 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6771V/CT Helio P70 (12 nm) |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | A95 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |