Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Blackview A80 Plus
- Battery:
- 4680
BATTERY
2 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | 4680 mAh |
BODY
3 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Dimensions | 162.8 x 77.8 x 8.8 mm (6.41 x 3.06 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 180 g (6.35 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac |
DISPLAY
3 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~265 ppi density) |
| Size | 6.49 inches, 103.4 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Quadra | 13 MP, f/2.0, (wide), AF other unspecified cameras |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, Red |
NETWORK
5 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x1.8 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6762V/WD Helio A25 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| Single | 8 MP, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | A80 Plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |