Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Blackview A55 Pro
- Battery:
- 4780
BATTERY
1 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Type | 4780 mAh |
BODY
3 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Dimensions | 164.8 x 76.7 x 9.2 mm (6.49 x 3.02 x 0.36 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 197 g (6.95 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 4.1, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.53 inches, 102.9 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Triple | 13 MP, f/1.9, (wide), AF other unspecified cameras |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM eMMC |
| Card Slot | microSDXC |
MISC
1 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Colors | Black, Blue, White, Green |
NETWORK
5 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20, 40 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6762V Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide) |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | A55 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |