Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Asus Zenfone 8
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Charging | 30W wired, PD3.0, 60% in 25 min, 100% in 80 min Reverse wired |
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Dimensions | 148 x 68.5 x 8.9 mm (5.83 x 2.70 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | FM radio (market/region dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus Always-on display |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~446 ppi density) |
| Size | 5.9 inches, 84.0 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | Super AMOLED, 120Hz, HDR10+, 700 nits (HBM), 1100 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Dual | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF, OIS 12 MP, f/2.2, 112˚, 14mm (ultrawide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR |
MEMORY
2 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Colors | Obsidian Black, Horizon Silver |
NETWORK
6 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42 - International 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 66, 71 - USA |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 28, 38, 77, 78 SA/NSA - International 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 38, 40, 66, 71, 77, 78 SA/NSA - USA |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (5CA) Cat20 2000/150 Mbps, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| GPU | Adreno 660 |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| Single | 12 MP, f/2.5, 28mm (standard), 1/2.93", 1.22µm, dual pixel PDAF |
| Video | 4K@30fps, 1080p@30/60fps |
SOUND
2 specs| Specification | Zenfone 8 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 32-bit/384kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |