Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Asus Zenfone 12 Ultra
- Battery:
- 5500
BATTERY
2 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Charging | 65W wired, PD3.0, PPS, QC5, 100% in 39 min 15W wireless (Qi) 10W reverse wired |
| Type | 5500 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus 2), aluminum frame, glass back |
| Dimensions | 163.8 x 77 x 8.9 mm (6.45 x 3.03 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM + eSIM (max 2 at a time) |
| Weight | 220 g (7.76 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive, aptX Lossless |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2, Mohs level 6 |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~388 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 111.0 cm2 (~88.0% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO AMOLED, 144Hz, HDR10, 1600 nits (HBM), 2500 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 50 MP, f/1.9, 24mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, PDAF, gimbal OIS 32 MP, f/2.4, 65mm (telephoto), 1/3.2", 0.7µm, PDAF, OIS, 3x optical zoom 13 MP, f/2.2, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.0", 1.12µm |
| Video | 8K@24fps, 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS, HDR10+ |
MEMORY
2 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Internal | 256GB 12GB RAM, 512GB 16GB RAM |
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Colors | Ebony Black, Sakura White, Sage Green |
| Models | AI2501, AI2501H, I2501C, AI2501B |
NETWORK
6 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 48, 66 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 18, 20, 25, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x4.32 GHz Oryon V2 Phoenix L + 6x3.53 GHz Oryon V2 Phoenix M |
| Chipset | Qualcomm SM8750-AB Snapdragon 8 Elite (3 nm) |
| GPU | Adreno 830 |
| OS | Android 15, up to 2 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 32 MP, f/2.5, 22mm (wide), 1/3.2", 0.7µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | Zenfone 12 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |