Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Asus ROG Phone 5
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Charging | 65W wired, PD3.0, QC5, 70% in 30 min, 100% in 52 min 10W reverse wired |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass Victus), glass back (Gorilla Glass 3), aluminum frame |
| Dimensions | 172.8 x 77.3 x 10.3 mm (6.80 x 3.04 x 0.41 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM RGB light panel (on the back) Pressure sensitive zones (Gaming triggers) |
| Weight | 238 g (8.40 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| NFC | YES |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS (L1), BDS (B1I+B1c+B2a), GALILEO (E1+E5a), QZSS (L1+L5), NavIC (L5) |
| Radio | NO |
| USB | USB Type-C 3.1 (side), USB Type-C 2.0 (bottom), OTG, accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Resolution | 1080 x 2448 pixels (~395 ppi density) |
| Size | 6.78 inches, 109.5 cm2 (~82.0% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 1B colors, 144Hz, HDR10+, 800 nits (typ), 1200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 64 MP, f/1.8, 26mm (wide), 1/1.73", 0.8µm, PDAF 13 MP, f/2.4, 11mm, 125˚ (ultrawide) 5 MP, f/2.0, (macro) |
| Video | 8K@30fps, 4K@30/60/120fps, 1080p@30/60/120/240fps, 720p@480fps; gyro-EIS |
MEMORY
2 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 128GB 12GB RAM, 256GB 12GB RAM, 256GB 16GB RAM UFS 3.1 |
| Card Slot | NO |
MISC
1 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Colors | Phantom Black, Storm White |
NETWORK
6 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - Version 1 HSDPA 850 / 900 / 1800 / 1900 / 2100 / 1700 - Version 2, Version 3 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66, 71 - Version 1 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 18, 19, 20, 26, 28, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48 - Version 2, Version 3 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA - Version 1 1, 3, 7, 8, 20, 28, 38, 41, 77, 78, 79 SA/NSA - Version 2, Version 3 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (7CA) Cat20 1400/150 Mbps, 5G 4 Gbps DL |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (1x2.84 GHz Cortex-X1 & 3x2.42 GHz Cortex-A78 & 4x1.80 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Qualcomm SM8350 Snapdragon 888 5G (5 nm) |
| GPU | Adreno 660 |
| OS | Android 11, upgradable to Android 13, ROG UI |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| Features | Panorama, HDR |
| Single | 24 MP, f/2.5, 27mm (wide), 0.9µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | ROG Phone 5 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
| Loudspeaker | Yes, with DTS:X stereo speakers (2 dedicated amplifiers) |