Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone SE
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Charging | 18W wired, 50% in 30 min, 7.5W wireless (Qi) |
| Type | Li-Ion 1821 mAh (6.91 Wh) |
BODY
5 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Additional Features | IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 138.4 x 67.3 x 7.3 mm (5.45 x 2.65 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 148 g (5.22 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Protection | Ion-strengthened glass |
| Resolution | 750 x 1334 pixels, 16:9 ratio (~326 ppi density) |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Retina IPS LCD, 625 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, proximity, gyro, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Single | 12 MP, f/1.8 (wide), PDAF, OIS |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, OIS, stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Colors | Black, White, Red |
| Models | A2275, A2296, A2298, iPhone12,8 |
NETWORK
1 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x2.65 GHz Lightning + 4x1.8 GHz Thunder) |
| Chipset | Apple A13 Bionic (7 nm+) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| OS | iOS 13, upgradable to iOS 18.3.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 7 MP, f/2.2 |
| Video | 1080p@30fps; gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone SE |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |