Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone 17 Air
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 20 wireless MagSafe/Qi2, 50% in 30 min (15W - China) 4.5W reverse wired |
| Type | Li-Ion 3149 mAh |
BODY
5 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Build | Glass front (Ceramic Shield 2), titanium frame (grade 5), glass back (Ceramic Shield) |
| Dimensions | 163 x 77.6 x 5.5 mm (6.42 x 3.06 x 0.22 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| SIM | eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time) IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, DisplayPort |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass |
| Resolution | 1320 x 2868 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 116.7 cm2 (~92.2% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
FEATURES
2 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Others | Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Dual | 48 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1/1.56", 1.0µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS* * speculative camera details |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
MEMORY
2 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Internal | 128GB 8GB RAM, 256GB 8GB RAM, 512GB 8GB RAM NVMe |
| Card Slot | No |
MISC
1 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Colors | Black; other colors |
NETWORK
6 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA/Sub6 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| CPU | Hexa-core |
| Chipset | Apple A19 (3 nm) |
| GPU | Apple GPU |
| OS | iOS 19 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor)* * speculative camera details |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone 17 Air |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes |