Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone 16 Pro Max
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 25W wireless (MagSafe), 15W wireless (China only) 15W wireless (Qi2) 4.5W reverse wired |
| Type | Li-Ion 4685 mAh |
BODY
5 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Build | Glass front, glass back, titanium frame (grade 5) |
| Dimensions | 163 x 77.6 x 8.3 mm (6.42 x 3.06 x 0.33 in) |
| Others | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Weight | 227 g (8.01 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS (L1+L5), GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.2 Gen 2, DisplayPort |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6e/7, tri-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield glass (2024 gen) Always-On display |
| Resolution | 1320 x 2868 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.9 inches, 115.6 cm2 (~91.4% screen-to-body ratio) |
| Type | LTPO Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (typ), 2000 nits (HBM) |
FEATURES
2 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Others | Emergency SOS, Messages and Find My via satellite |
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support (gen2 chip) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Triple | 48 MP, f/1.8, 24mm (wide), 1/1.28", 1.22µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 120mm (periscope telephoto), 1/3.06", 1.12µm, dual pixel PDAF, 3D sensor‑shift OIS, 5x optical zoom 48 MP, f/2.2, 13mm (ultrawide), 1/2.55", 0.7µm, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Video | 4K@24/25/30/60/100/120fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, 3D (spatial) video/audio, stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
4 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Colors | Black Titanium, White Titanium, Natural Titanium, Desert Titanium |
| Models | A3296, A3084, A3295, A3297, iPhone17,2 |
| Others | SAR EU 1.22 W/kg (head) 1.45 W/kg (body) |
| SAR | 1.01 W/kg (head) 1.15 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66 - A3296 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3084 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 53, 66, 71 - A3295 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 48, 66 - A3297 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3296 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 76, 77, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A3084 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3295 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 75, 76, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A3297 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x4.05 GHz + 4x2.42 GHz) |
| Chipset | Apple A18 Pro (3 nm) |
| GPU | Apple GPU (6-core graphics) |
| OS | iOS 18, upgradable to iOS 18.3.2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| Features | HDR, Dolby Vision HDR, 3D (spatial) audio, stereo sound rec. |
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF, OIS SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone 16 Pro Max |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |