Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone 14 Plus
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Type | Li-Ion 4323 mAh (16.68 Wh) |
BODY
5 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Additional Features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.8 mm (6.33 x 3.07 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM + eSIM (max 2 at a time; International) eSIM + eSIM (8 or more, max 2 at a time; USA) Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Weight | 203 g (7.16 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield glass |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 109.8 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
FEATURES
2 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
| others | Emergency SOS via satellite (SMS sending/receiving) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Dual | 12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
4 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Colors | Midnight, Purple, Starlight, Blue, Red, Yellow |
| Models | A2886, A2632, A2885, A2896, A2887, iphone14,8 |
| SAR | 1.14 W/kg (head) 1.15 W/kg (body) |
| others | 0.99 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2886, A2888 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 53, 66, 71 - A2632, A2885 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2887 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2886, A2888 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 77, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A2632 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 14, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 53, 66, 70, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2885 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 26, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 70, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2887 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| OS | iOS 16, upgradable to iOS 18.3.2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/1.9, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm, PDAF SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone 14 Plus |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |