Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone 13 Pro
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Type | Li-Ion 3095 mAh (12.11 Wh) |
BODY
5 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Additional Features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Build | Glass front, glass back, stainless steel frame |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.7 mm (5.78 x 2.81 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 204 g (7.20 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield glass |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Triple | 12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), PDAF, 1/3.4", 1.0µm, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/1.8, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10‑bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Colors | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green |
| Models | A2638, A2483, A2636, A2639, A2640, iPhone14,2 |
| others | SAR 1.20 W/kg (head) 1.19 W/kg (body) SAR EU 0.99 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2638, A2639, A2640 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2483, A2636 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2638, A2639 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A2483 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2636 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| OS | iOS 15, upgradable to iOS 18.3.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone 13 Pro |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |