Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone 13 Pro Max
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.2 update |
| Type | Li-Ion 4352 mAh (16.75 Wh) |
BODY
5 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Additional Features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Build | Glass front, glass back, stainless steel frame |
| Dimensions | 160.8 x 78.1 x 7.7 mm (6.33 x 3.07 x 0.30 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 240 g (8.47 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield glass |
| Resolution | 1284 x 2778 pixels, 19.5:9 ratio (~458 ppi density) |
| Size | 6.7 inches, 109.8 cm2 (~87.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Super Retina XDR OLED, 120Hz, HDR10, Dolby Vision, 1000 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Triple | 12 MP, f/1.5, 26mm (wide), 1/1.7", 1.9µm, dual pixel PDAF, sensor-shift OIS 12 MP, f/2.8, 77mm (telephoto), PDAF, 1/3.4", 1.0µm, OIS, 3x optical zoom 12 MP, f/1.8, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.4", 1.0µm, PDAF TOF 3D LiDAR scanner (depth) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, 10-bit HDR, Dolby Vision HDR (up to 60fps), ProRes, stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Colors | Graphite, Gold, Silver, Sierra Blue, Alpine Green |
| Models | A2643, A2484, A2641, A2644, A2645, iphone14,3 |
| others | SAR 1.18 W/kg (head) 1.20 W/kg (body) SAR EU 0.99 W/kg (head) 0.98 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2643, A2644, A2645 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2484, A2641 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2643, A2644 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 78, 79, 258, 260, 261 SA/NSA/Sub6/mmWave - A2484 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA/Sub6 - A2641 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x3.23 GHz Avalanche + 4x1.82 GHz Blizzard) |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core graphics) |
| OS | iOS 15, upgradable to iOS 18.3.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone 13 Pro Max |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |