Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone 12 mini
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
3 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min |
| Type | Li-Ion 2227 mAh (8.57 Wh) |
| others | 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.4 update |
BODY
5 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Additional Features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 131.5 x 64.2 x 7.4 mm (5.18 x 2.53 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM , Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield glass |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~476 ppi density) |
| Size | 5.4 inches, 71.9 cm2 (~85.1% screen-to-body ratio) |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 625 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Dual | 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.6" |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Colors | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
| Models | A2399, A2176, A2398, A2400, A2399, iPhone13,1 |
| others | SAR EU 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2176 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2399, A2400 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2398 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave - A2176 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 Sub6 - A2398, A2399, A2400 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| Chipset | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| OS | iOS 14.1, upgradable to iOS 18.3.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone 12 mini |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |