Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPhone 12
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Charging | Wired, PD2.0, 50% in 30 min 15W wireless (MagSafe) 15W wireless (Qi2) - requires iOS 17.4 update |
| Type | Li-Ion 2815 mAh (10.78 Wh) |
BODY
5 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Additional Features | IP68 dust tight and water resistant (immersible up to 6m for 30 min) Apple Pay (Visa, MasterCard, AMEX certified) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.4 mm (5.78 x 2.81 x 0.29 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Nano-SIM + Nano-SIM (China) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Protection | Ceramic Shield glass |
| Resolution | 1170 x 2532 pixels, 19.5:9 ratio (~460 ppi density) |
| Size | 6.1 inches, 90.2 cm2 (~86.0% screen-to-body ratio) |
| Type | Super Retina XDR OLED, HDR10, Dolby Vision, 625 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
FEATURES
1 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer Ultra Wideband (UWB) support |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Dual | 12 MP, f/1.6, 26mm (wide), 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP, f/2.4, 13mm, 120˚ (ultrawide), 1/3.6" |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR (photo/panorama) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120/240fps, HDR, Dolby Vision HDR (up to 30fps), stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
3 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Colors | Black, White, Red, Green, Blue, Purple |
| Models | A2403, A2172, A2402, A2404, iPhone13,2 |
| others | SAR EU 0.99 W/kg (head) 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
6 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2172 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66 - A2403, A2404 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 48, 66, 71 - A2402 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 71, 77, 78, 79, 260, 261 Sub6/mmWave - A2172 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 38, 40, 41, 66, 77, 78, 79 Sub6 - A2402, A2403, A2404 |
| Speed | HSPA, LTE, 5G, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm) |
| Chipset | Apple A14 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| OS | iOS 14.1, upgradable to iOS 18.3.1 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.2, 23mm (wide), 1/3.6", 1.0µm SL 3D, (depth/biometrics sensor) |
| Video | 4K@24/30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPhone 12 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |