Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPad Pro 12.9 (2018)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Type | Li-Po 9720 mAh, non-removable (36.71 Wh) |
BODY
4 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Additional Features | Nano-SIM + eSIM Stylus support |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 280.6 x 214.9 x 5.9 mm (11.05 x 8.46 x 0.23 in) |
| Weight | 631 g (Wi-Fi), 633 g (LTE) (1.39 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Resolution | 2048 x 2732 pixels, 4:3 ratio (~265 ppi density) |
| Size | 12.9 inches, 515.3 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Single | 12 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/3.0", 1.22µm, PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
MEMORY
1 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
4 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Colors | Silver, Space Gray |
| Models | A2014, A1895, A1876, A1983, iPad8,5, iPad8,6, iPad8,7, iPad8,8 |
| SAR | 1.19 W/kg (body) |
| SAR EU | 0.99 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 - A2014 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 66, 71 - A1895 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| OS | iOS 12, upgradable to iPadOS 18.3.2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2018) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |