Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPad Pro 12.9 (2015)
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Talk time | Up to 10 h (multimedia) |
| Type | Li-Ion 10,307 mAh, non-removable (38.8 Wh) |
BODY
3 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Dimensions | 305.7 x 220.6 x 6.9 mm (12.04 x 8.69 x 0.27 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Stylus support |
| Weight | 713 g (Wi-Fi) / 723 g (LTE) (1.57 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Radio | No |
| USB | Lightning, USB 3.0; magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Resolution | 2048 x 2732 pixels, 4:3 ratio (~264 ppi density) |
| Size | 12.9 inches, 519.2 cm2 (~77.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 8 MP, f/2.4, 31mm (standard), 1.12µm, AF |
| Video | 1080p@30fps, 720p@120fps, HDR, stereo sound rec. |
MEMORY
1 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Colors | Space Gray, Silver, Gold |
| Models | A1584, A1652, iPad6,7, iPad6,8 |
NETWORK
5 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700 / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| CPU | Dual-core 2.26 GHz (Twister) |
| Chipset | Apple A9X (16 nm) |
| GPU | PowerVR Series 7 (12-core graphics) |
| OS | iOS 9, upgradable to iPadOS 16.7.7 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| Features | face detection, HDR, FaceTime over Wi-Fi or Cellular |
| Single | 1.2 MP |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | iPad Pro 12.9 (2015) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |