Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPad Pro 11 (2018)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Type | Li-Po 7812 mAh, non-removable (29.45 Wh) |
BODY
4 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 247.6 x 178.5 x 5.9 mm (9.75 x 7.03 x 0.23 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM Stylus support |
| Weight | 468 g (1.03 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE, EDR |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS (Wi‑Fi + Cellular model only) |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, magnetic connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Resolution | 1668 x 2388 pixels (~265 ppi density) |
| Size | 11.0 inches, 366.5 cm2 (~82.9% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Sensors | Face ID, accelerometer, gyro, proximity, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR |
| Single | 12 MP, f/1.8, 29mm (standard), 1/3.0", 1.22µm, PDAF |
| Video | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, 720p@240fps |
MEMORY
1 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
4 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Colors | Silver, Space Gray |
| Models | A2013, A1934, A1980, A1979, iPad8,1, iPad8,2, iPad8,3, iPad8,4 |
| Others | 0.99 W/kg (body) |
| SAR | 1.19 W/kg (body) |
NETWORK
5 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 CDMA 800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 66, 71 - A2013 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 42, 46, 66, 71 - A1934 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE (4CA) Cat16 1024/150 Mbps, EV-DO Rev.A 3.1 Mbps |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.5 GHz Vortex + 4x1.6 GHz Tempest) |
| Chipset | Apple A12X Bionic (7 nm) |
| GPU | Apple GPU (7-core graphics) |
| OS | iOS 12, upgradable to iPadOS 18.3.2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| Features | Face detection, HDR, panorama |
| Single | 7 MP, f/2.2, 32mm (standard) |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | iPad Pro 11 (2018) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |