Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Apple iPad mini (2021)
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Type | Li-Ion 5078 mAh (19.3 Wh) |
BODY
4 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| Dimensions | 195.4 x 134.8 x 6.3 mm (7.69 x 5.31 x 0.25 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM (cellular model only) Stylus support |
| Weight | 293 g (Wi-Fi) / 297 g (Wi-Fi + Cellular) (10.34 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS - cellular model only |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 3.1, DisplayPort |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band, hotspot |
DISPLAY
4 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Protection | Scratch-resistant glass, oleophobic coating |
| Resolution | 1488 x 2266 pixels, 3:2 ratio (~327 ppi density) |
| Size | 8.3 inches, 203.9 cm2 (~77.4% screen-to-body ratio) |
| Type | Liquid Retina IPS LCD, 500 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Features | Quad-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Single | 12 MP, f/1.8, (wide), AF |
| Video | 4K@24/25/30/60fps, 1080p@25/30/60/120/240fps; gyro-EIS |
MEMORY
1 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Card Slot | No |
MISC
2 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Colors | Space Gray, Pink, Purple, Starlight |
| Models | A2568, iPad14,1, iPad14,2 |
NETWORK
6 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 21, 25, 26, 28, 29, 30, 32, 34, 38, 39, 40, 41, 46, 48, 66, 71 |
| 5G bands | 1, 2, 3, 5, 7, 8, 12, 20, 25, 28, 29, 30, 38, 40, 41, 48, 66, 71, 77, 78, 79 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE (CA), 5G - cellular model only |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| CPU | Hexa-core (2x2.93 GHz + 4xX.X GHz) |
| Chipset | Apple A15 Bionic (5 nm) |
| GPU | Apple GPU (5-core) |
| OS | iPadOS 15, upgradable to iPadOS 18.3.2 |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 12 MP, f/2.4, 122˚ (ultrawide) |
| Video | 1080p@25/30/60fps, gyro-EIS |
SOUND
2 specs| Specification | iPad mini (2021) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | No |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |