Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Alcatel V3 Ultra
- Battery:
- 5010
BATTERY
2 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Charging | 33W wired |
| Type | 5010 mAh |
BODY
3 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Dimensions | 167.6 x 75.5 x 8 mm (6.60 x 2.97 x 0.31 in) |
| SIM | Nano-SIM + eSIM |
| Weight | 196 g (6.91 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Bluetooth | 5.3, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS, GLONASS, BDS, GALILEO |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Protection | Mohs level 7 NxtPaper technology |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~86.8% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 120Hz, 650 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR |
| Triple | 108 MP, f/1.8, (wide), 1/1.67", 0.64µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Internal | 128GB 6GB RAM, 128GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Colors | Hyper Blue, Champagne Gold, Ocean Grey |
| Models | T803D |
NETWORK
6 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 17, 20, 26, 28, 32, 38, 40, 41, 42 |
| 5G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 26, 28, 38, 40, 41, 48, 77, 78 SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
PLATFORM
4 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.4 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Dimensity 6300 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 14, up to 3 major Android upgrades |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 32 MP, f/2.0, (wide), 1/3.45", 0.64µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | V3 Ultra |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | YES |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |