Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Alcatel 3x (2019)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
2 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Po 4000 mAh, non-removable |
BODY
4 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 164.9 x 75.8 x 8.4 mm (6.49 x 2.98 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 178 g (6.28 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | Yes |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direc |
DISPLAY
3 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.1% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Features | Dual-LED dual-tone flash, HDR, panorama |
| Triple | 16 MP, f/1.8, 27mm (wide), 1/2.8", 1.12µm, PDAF 8 MP, f/2.2, 17mm (ultrawide), 1/4.0", 1.12µm 5 MP, f/2.4, (depth) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Colors | Jewelry Black, Jewelry Green, Jewelry Rose |
| Models | 5048Y, 5048A, 5048Y_EEA, 5048I, 5048U_EEA |
NETWORK
5 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 5048Y HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 5048A |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 - 5048Y 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 28, 66 - 5048A |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6763V Helio P23 (16 nm) |
| GPU | Mali-G71 MP2 |
| OS | Android 9.0 (Pie) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| Single | 8 MP, f/2.0, 25mm (wide), 1/4.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 3x (2019) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |