Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Alcatel 1V
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
2 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Charging | 10W wired |
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165.2 x 75.5 x 8.9 mm (6.50 x 2.97 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio (market/operator dependent) |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~82.3% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Dual | 13 MP, f/2.2, (wide), 1/3.0", 1.12µm, AF 2 MP, f/2.4, (macro) 2 MP, f/2.4, (depth) |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Internal | 32GB 2GB RAM, 64GB 2GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Colors | Space Gray, Atlantic Blue |
| Models | 6002A, 6002D |
NETWORK
5 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - 6002A HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - 6002D |
| 4G bands | 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 26, 28, 66 - 6002A 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40, 41 - 6002D |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| CPU | Quad-core 2.0 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6761 Helio A22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 11 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
3 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| Features | HDR |
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 1V |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |