Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Alcatel 1S (2020)
- Battery:
- Li-Po
BATTERY
1 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Type | Li-Po 4000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 158.7 x 74.6 x 8.5 mm (6.25 x 2.94 x 0.33 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 165 g (5.82 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM Radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
3 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~270 ppi density) |
| Size | 6.22 inches, 96.6 cm2 (~81.6% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Triple | 13 MP, f/1.8, (wide), 1/3.1", 1.12µm, AF 5 MP, f/2.2, (ultrawide/depth sensor), 1/5.0", 1.12µm 2 MP, f/2.4, (macro) |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Internal | 32GB 3GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Colors | Agate Green, Power Grey |
| Models | 5028Y, 5028D, 5028D_EEA, 5028Y_EEA, 5028A |
NETWORK
5 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| CPU | Octa-core 1.8 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6762D Helio P22 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 10 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| Single | 5 MP, f/2.2, (wide), 1/5.0", 1.12µm |
| Video | 1080p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 1S (2020) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |