Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Alcatel 1 (2021)
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Type | Li-Ion 2000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Dimensions | 137.6 x 65.7 x 9.8 mm (5.42 x 2.59 x 0.39 in) |
| SIM | Nano-SIM Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 134 g (4.73 oz) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
DISPLAY
4 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Protection | Asahi Glass |
| Resolution | 480 x 960 pixels, 18:9 ratio (~215 ppi density) |
| Size | 5.0 inches, 64.5 cm2 (~71.4% screen-to-body ratio) |
| Type | TFT LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 5 MP, f/2.4, 1/5.0", 1.12ยตm |
| Video | 720p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Internal | 8GB 1GB RAM, 16GB 1GB RAM eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
MISC
1 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Colors | Volcano Black, AI Aqua |
NETWORK
5 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 7, 8, 20 |
| Speed | HSPA 42.2/11.5 Mbps, LTE Cat4 150/50 Mbps |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| CPU | Quad-core 1.28 GHz Cortex-A53 |
| Chipset | Mediatek MT6739 (28 nm) |
| GPU | PowerVR GE8100 |
| OS | Android 11 (Go edition) |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| Single | 2 MP, f/2.8 |
| Video | 720p@30fps |
SOUND
2 specs| Specification | 1 (2021) |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |