Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Acer Iconia X12
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Type | Li-Ion 8000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Dimensions | 286.2 x 184.4 x 6.5 mm (11.27 x 7.26 x 0.26 in) |
| SIM | No Stylus support |
| Weight | 500 g (1.10 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | GPS |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0, magnetic accessory connector |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Resolution | 1600 x 2560 pixels, 16:10 ratio (~240 ppi density) |
| Size | 12.6 inches, 460.3 cm2 (~87.2% screen-to-body ratio) |
| Type | AMOLED, 400 nits |
FEATURES
1 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer, proximity (accessories only) |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 13 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Colors | Matte Black |
| Models | X12-21M |
NETWORK
6 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Iconia X12 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |