Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Acer Iconia V12
- Battery:
- 8000
BATTERY
1 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Type | 8000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Build | Glass front, aluminum alloy frame |
| Dimensions | 7.9 mm thickness |
| SIM | NO |
| Weight | 595 g (1.31 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.2, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | Unspecified |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 2000 pixels, 5:3 ratio (~195 ppi density) |
| Size | 11.97 inches, 407.8 cm2 |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
FEATURES
1 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Sensors | Unspecified |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Colors | Green |
| Models | V12-11M |
NETWORK
6 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| 5G bands | N/A |
| Speed | N/A |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Mediatek Helio G99 (6 nm) |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Iconia V12 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |