Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Acer Iconia A14
- Battery:
- 8000
BATTERY
1 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Type | 8000 mAh |
BODY
3 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Dimensions | 324.6 x 211 x 8 mm (12.78 x 8.31 x 0.31 in) |
| SIM | No Built-in kickstand |
| Weight | 910 g (2.01 lb) |
COMMUNICATIONS
6 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.4, A2DP, LE |
| NFC | No |
| Positioning | No |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
DISPLAY
3 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Resolution | 1200 x 1920 pixels, 16:10 ratio (~162 ppi density) |
| Size | 14.0 inches, 568.3 cm2 (~83.0% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD |
FEATURES
1 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Sensors | Accelerometer |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 8 MP, AF |
| Video | 1080p@30fps |
MEMORY
2 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Internal | 256GB 8GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
MISC
2 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Colors | Vapor Silver |
| Models | A14-M1N |
NETWORK
6 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| 2G bands | N/A |
| 3G bands | N/A |
| 4G bands | N/A |
| EDGE | No |
| GPRS | No |
| Technology | No cellular connectivity |
PLATFORM
4 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (2x2.0 GHz Cortex-A76 & 6x1.8 GHz Cortex-A55) |
| Chipset | Allwinner A733 (12 nm) |
| GPU | IMG BXM-4-64 MC01 |
| OS | Android 15 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Iconia A14 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Unspecified |
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers (4 speakers) |