Phone Comparison
Detailed side-by-side comparison of phone size, battery capacity, and hardware specifications
Acer Acerone Liquid S162E4
- Battery:
- Li-Ion
BATTERY
1 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Type | Li-Ion 5000 mAh |
BODY
4 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Build | Glass front (Gorilla Glass 5), plastic back, plastic frame |
| Dimensions | 165.4 x 76.9 x 9 mm (6.51 x 3.03 x 0.35 in) |
| SIM | Nano-SIM + Nano-SIM |
| Weight | 210 g (7.41 oz) |
COMMUNICATIONS
7 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Bluetooth | 5.0, A2DP |
| Infrared port | Yes |
| NFC | No |
| Positioning | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
DISPLAY
4 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~269 ppi density) |
| Size | 6.52 inches, 102.6 cm2 (~80.7% screen-to-body ratio) |
| Type | IPS LCD, 350 nits (typ) |
FEATURES
1 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
MAIN CAMERA
3 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Features | LED flash |
| Single | 16 MP, (wide), AF |
| Video | 1080p |
MEMORY
2 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Internal | 64GB 4GB RAM |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
MISC
2 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Colors | Blue |
| Models | ZL.H01SI.001 |
NETWORK
5 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 5, 8, 40, 41 |
| Speed | HSPA, LTE |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
PLATFORM
4 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| CPU | Octa-core (4x2.3 GHz Cortex-A53 & 4x1.8 GHz Cortex-A53) |
| Chipset | Mediatek MT6765 (12 nm) |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| OS | Android 14 |
SELFIE CAMERA
2 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| Single | 5 MP |
| Video | Yes |
SOUND
2 specs| Specification | Acerone Liquid S162E4 |
|---|---|
| 3.5 mm Jack | Yes |
| Loudspeaker | Yes |